Work at home moms Braila

Cu multi ani in urma, pe cand eram studenta, a venit o colega din Suedia si ne-a spus ca acolo viata e altfel. Mamele pot sta acasa cu copiii ani buni si sa se ocupe exclusiv de educatia  lor, sa ii indrume pas cu pas, sa nu fie nevoiti sa creascca cu cheia de gat. In compensatie barbatii castiga destul de bine astfel incat sa intretina familia.

Nu stiu daca exact asa stateau lucrurile dar mie mi-au ramas in minte acele informatii.

Peste ani am realizat cat de important este pentru viitorul societatii ca mamele sa se dedice educatiei copiilor cu toate resursele fizice si intelectuale.

Din pacate la noi in țară multă vreme mamele care stateau acasa pentru a creste copii erau numite casnice. Iar acest casnic de multe ori reprezenta un stigmat sau mai degraba purta amprenta nerealizarii profesionale.

In ultimii ani insa conceptiile s-au mai schimbat si asta nu datorita societatii ci datorita femeilor care au invatat sa lupte pentru drepturilelor: dreptul de a fi alaturi de familie si copii si de a putea fi implinite si pe plan profesional.

Proiectul Work at home moms este exact despre asta: despre mamele care aleg din proprie vointa sau fortate de societate sa fie alaturi de familie dar isi doresc mai mult de la ele insele, simt ca pot mai mult, ca au de oferit mai mult.

Pentru ca,se stie, noi femeile din Romania nu avem stare: mereu trebuie sa mesterim ceva, sa ne implicam in ceva. De ce sa nu valorificam ceea ce facem?

Comunitatea a strans o multime de femei talentate, de femei pricepute, femei care au ceva de spus in societate.

Asociatia WAHM are deja filiale in țară si acest lucru nu poate fi decat benefic pentru comunitatile in care exista.

Din pagina de prezentare a asociatiei:

Asociatia Work At Home Moms sprijina creativitatea si inovatia de 3 ani. In acelasi timp, suntem sustinatori ferventi ai protectiei drepturilor de proprietate intelectuala.

„Work at Home Moms” reprezinta marca inregistrata la OSIM sub nr. 131156/27.01.2014, iar Asociatia noastra este singura abilitata sa o foloseasca.
Va incurajam sa va protejati si voi drepturile de proprietate intelectuala si sa cream impreuna un climat bazat pe respectul acestora.

La Braila o mamica sufletista, Mocanu Madalina, si-a asumat sarcina de a se implica in promovarea si implementarea acestui concept in orasul nostru.

Prima intalnire Work at Home Moms Braila a avut deja loc ieri. Desi am sperat ca vom fi mai multe, pana la urma cateva idei de strategie s-au conturat si speram ca dorinta noastra de schimbare sa se faca simtita si sa se propage in randul mamicilor din oras.

Participantele de ieri am fost: Mocanu Madalina, Livia Bonarov, Alina Irascu, Maria Matei, subsemnata si gazda noastra, Catalina, proprietarul restaurantului Butterfly.

 

Filmul evenimentului il vedeti mai jos:

Vavaly

Scriu de peste 10 ani pe blog, promovez oameni, idei și frumos, mă bucur de viață, îmi place să mă joc iar din această joacă să ofer și altora inspirație. Dacă sunteți în căutare de creator de conținut, obiecte decorative sau bijuterii cu perle, eu sunt aici pentru voi. Ma gasiti si pe Vavalyart pe Facebook, Vavalyart si Vavaly pe Instagram.

2 thoughts on “Work at home moms Braila

 • March 26, 2017 at 10:23 am
  Permalink

  Foarte frumos. Am mai dat si eu pe ici pe colo de asociatie si m-am gandit ca mi-ar placea sa le cunosc pe fete. Nu sunt in targetul lor, ca nu stiu daca ma mai las de job vreodata, dar imi place mult ideea si susțin mamicile cu spirit antreprenorial. Si cine stie, poate voi fi mama care inainte de pensie se apuca de afaceri☺ Ca nici pana la 63 de ani nu ma vad capabila sa merg la serviciu.

  Reply
  • March 26, 2017 at 11:10 am
   Permalink

   Deocamdata la Braila e la inceput toata treaba dar sper sa se poata face lucruri frumoase si la noi.
   Cine stie ce initiative te apuca si pe tine mai incolo 🙂

   Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: